Danas postoji oko 4.37 milijardi korisnika mejla, uz konstantnu težnju za daljim rastom. Konkretno, do 2024. se očekuje porast od dodatnih 2.5% (izvor: The Radicati Group). Uzimajući u obzir broj stanovnika naše planete Zemlje, to čini preko 50%.
Foto: Google Images
Imajući u vidu broj korisnika mejla, kao i činjenicu da slanjem mejla ulazimo u nečiji privatni prostor, treba ispoštovati nekoliko osnovnih pravila sastavljanja mejla – pravila važe za pisanje bilo kojeg mejla, a naročito poslovnog, zato što je tada veća šansa da ne poznajemo sagovornika i da je to prva tačka međusobnog kontakta.
Na samom početku ćemo krenuti od forme mejla. Svaki mejl treba da sadrži 5 elemenata:
Kada primaocu stigne mejl, postoje dva podatka koje prvo vidi, a to su pošiljalac i subject mejla. Ta dva podatka bi trebalo da mu budu dovoljna da stekne okvirnu sliku o sadržini mejla, zato je potrebno da subject bude što precizniji i jasniji.
Ovo je prva tačka obraćanja nakon što primalac otvori mejl. Potrudite se da bude u skladu sa zvanjem, godinama i vašim međusobnim odnosom. Različito ćete se obradtiti najbližem kolegi i poslovnom saradniku iz druge firme.
Sadržaj mejla je centralno i najduže mesto mejla. U tom delu je potrebno da se nađu sva pitanja, informacije, zaključci koje ste naumili da saopštite primaocu. Načinom pisanja ovog dela ćemo se baviti u kasnijem delu teksta.
Završnica mejla najčešće čini 1-2 rečenice u kojoj sumirate vaša očekivanja za dalji korak u komunikaciji i pravite prelaz od tela mejla do otpozdrava i potpisa, kako prelaz ne bi postojao nagli prelaz.
Na samom kraju mejla, otpozdravljate primaoca i potpisujete se. Potpis možete u neti i kao fiksni deo vašeg mejla
Ne postoji adekvatna dužina, broj paragrafa ili karaktera kojim treba da se vodite kada pišete mejl. Bitno je da na umu imate nekoliko stvari:
Pre obraćanja nekome treba da znate šta je namena mejla koji šaljete – da nekoga informišete o nečemu, da postavite pitanja, da pozovete da prisustvuje nečemu, da nešto poklonite i time obnovite odnose, itd.
Imajte na umu tu svrhu i već na samom početku dajte naznaku šta je poenta mejla, kako bi primalac lakše pratio ostatak.
Budite što koncizniji i pružite dovoljno informacija na osnovu kojih će primalac moći da vam pruži odgovor, odnosno, ne ni suvišno, kako ne biste razvodnili poentu. Pravite smislene pause i naznačite ključne reči, rokove i sl.
Svaki mejl pored svrhe treba da ima i jasan sledeći korak. Budite precizni po tom pitanju kako bi primaocu bilo jednostavnije da razume šta se od njega očekuje.
Poznato je da u poslovnoj komunikaciji putem mejlova ne mora sve da teče kao na traci i da na odgovore nekada može da se čeka i po više dana ili nedelja. Izvesno je da primalac pročita mejl i na osnovu sopstvene procene urgentnosti, trenutne lične liste obaveza i zahtevnosti odgovora izvaga kada će na njega odgovoriti. Jasno je da na nečiju listu obaveza ne možete da utičete, ali pored prethodnih koraka gde smo govorili o tome da primalac treba jasno da razume šta se od njega očekuje i šta su dalji koraci u komunikaciji, neophodno je da se potrudite da mejl ne zvuči previše robotizovano i da se oseti da iza tastature sedi osoba na koju će uticati taj odgovor.
I na samom kraju, ukoliko vam je polje poslovnih mejlova potpuna nepoznanica, poslužite se internetom i nekim templejtima koji vam mogu poslužiti kao kostur koji kasnije možete preurediti po svojim potrebama.